Děti z TS Mirabel roztančily mezinárodní projekt

Ve dnech 3. a 4. 2. 2011 se děti ze skupiny Irského tance junior TS Mirabel zúčastnily unikátního tanečního projektu. TS Mirabel se stalo partnerskou organizací Textilní dílny Gawain v Evropském projektu Grundtvig s názvem „Umění jako základní lidská potřeba“ a připravilo pro mezinárodní setkání učitelů taneční workshopy. Celá akce byla unikátní nejen tanečním rozměrem, kdy děti předávaly své taneční umění, ale také rozměrem jazykovým, hlavní komunikační jazyk byla angličtina, a v neposlední řadě ten nejzajímavější rozměr-kulturní. Workshopů se zúčastnilo 11 učitelů z Turecké základní školy a jejich temperament a radost z pohybu rozzářila naši zkušebnu na Základní škole Trávníčkova i všechna dětská očka. A jak to celé proběhlo?

Z dětí se na pár dní stali malí učitelé a z učitelů zase velcí žáci. První den se ve dvojicích (jeden učitel a jeden žák) učili třem základním krokům irského tance. A protože výuka probíhala individuálně, zvládli jsme toto množství kroků za necelé dvě hodiny lekce, což je opravdu veliký úspěch. Všichni jsme odcházeli unavení, ale šťastní, jak se nám dařilo. To vše ještě umocnila vřelá atmosféra, která lekci provázela.

Druhý den jsme se sešli v Textilní dílně Gawain na Letné a všechny naučené kroky jsme využili k výuce dvou tradičních irských tanců. Byla to velká legrace. Popletené nohy i ruce se nakonec rozmotaly, pravá a levá se nám nakonec také přestali plést a v závěru jsme tančili nádherné tance.

Závěrem celého workshopu bylo veřejné vystoupení v KC Vltavská 6.2., kde děti nejprve předvedli své taneční umění v choreografii Tajemství jara a poté předvedli ony zmíněné dva tance. Sklidili jsme velký úspěch a bouřlivý potlesk.

A jak to viděly děti?

„Vystoupení proběhlo téměř hladce a i jsem se tam dokázala skamarádit s mým „učitelským žákem“ A nakonec jsme si rozuměli.“ Lucie P.

„Ve čtvrtek se mi moc libilo, když jsme učili Turky pro ně nové kroky irského tance (sidestep a promenáda). Hodně jsme se u toho nasmáli. Někteří jsme si s nimi anglicky popovídali o tom, kde bydlí v jakém městě, kolik jim je let, kdy mají narozeniny atd :)   Líbilo se mi, když nás při tanci povzbuzovali, myslím, že všem se to líbilo a bavilo nás to.“ Míša P.

„Moc se mi to líbilo. Ta paní z Turecka byla moc šikovná. Ukázala jsem, co má dělat a ona to do pěti minut uměla.“ Anežka H.

„Já si myslím, nebo v tom doufám, že se naši turečtí kamarádi něco nového naučili. A také jsme si při učení užili spousty zábavy a procvičili si angličtinu. Celý den byl povedený, všichni jsme se nasmáli a nikdy bych nečekala, že se seznámím s tolika novými lidmi. Celou dobu jsme se smáli, nejoblíbenějším slovem bylo change (výměna), tento krok zvládli úplně všichni a byl hodně oblíbený. Ale většina zvládla kroků mnohem víc a choreografie se také povedly. Byl to krásný a povedený film. Strašně ráda bych si ho někdy zopakovala JKarolína V.